Wycieczka do Warszawy w ramach Przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”

Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Jeżówce wzięła udział w przedsięwzięciu Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę - edycja 2023."

W ramach projektu zorganizowano trzydniową wycieczkę do Warszawy dla 25 uczniów, dofinansowaną przez Ministerstwo w formie dotacji celowej kwotą 15 tys. zł.

19 czerwca w godzinach porannych autokar z uczestnikami wycieczki wyruszył z Jeżówki w kierunku stolicy. Wizytę w Warszawie rozpoczęliśmy od zwiedzenia  "miejsca pozytywnej energii", czyli  Stadionu PGE Narodowego  im. Kazimierza Górskiego.

Następnie odwiedziliśmy Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego, a popołudnie upłynęło  pod znakiem doświadczeń i  eksperymentów w Centrum Nauki Kopernik. Wieczorem udaliśmy się na obiadokolację i nocleg do hotelu Bażant, położonego kilkanaście kilometrów na zachód od Warszawy.

Drugiego dnia wycieczki  wjechaliśmy na  30-te piętro Pałacu Kultury i Nauki, skąd podziwialiśmy   panoramę stolicy. Później zwiedziliśmy z przewodnikiem Park Łazienkowski, nastęnie udaliśmy się na Stare Miasto.

Zwiedziliśmy  Starówkę, Krakowskie Przedmieśce, Plac Piłsudskiego,  wraz z Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie obserwowaliśmy zmianę warty.

Wieczorem  pojechaliśmy na Powązki Wojskowe, gdzie podczas spaceru odwiedziliśmy groby współczesnych i XX-wiecznych pisarzy, artystów, sportowców, polityków, żołnierzy i weteranów – m.in. kwatery żołnierzy Bitwy Warszawskiej 1920 r., Kwatery Powstańcze, pomnik Gloria Victis, Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych (kwatera „Ł” – tzw. łączka), kwatery ofiar katastrof lotniczych, Pomnik Smoleński.

Po zakończeniu zwiedzania udaliśmy się na  obiadokolację  i nocleg.

Trzeciego  dnia wycieczki zwiedziliśmy wnętrza  Zamku Królewskiego. Następnie pojechaliśmy do Wilanowa, gdzie  z przewodnikiem zwiedziliśmy Muzeum Pałacu Króla Jana III.

Pełni wrażeń, z dużą iloścą  utrwalonej  i zdobytej  wiedzy, zwłaszcza historycznej, wróciliśmy do Jeżówki.